Співпраця з місцевою владою та громадою міста для екологічного відродження річкової системи Притварки

Назва організації

Громадське дитяче об’єднання "Юнісфера"
Фотоархів

Керівник проекту


   Вже зовсім скоро на російському телеканалі СТС відбудеться довгоочікувана прем'єра осені, а саме - серіал Кухня 7 сезон онлайн. Пропонуємо вам дивитися всі серії безкоштовно в офіційних преєрах та високій якості 720p на сайті Kitchen-sezon.ru.+ | |

Семенова Ніна Олександрівна

Контактні дані керівника проекту

Адреса для листування:
вул. Чкалова, 27/10,
м. Боярка, Києво-Святошинський район,
Київська область, 08154
Тел.: (04498) 40700
E-mail: unisphere@ukrpost.net

Мета

Aктивізація співпраці ГДО "Юнісфера" з місцевою владою, іншими громадськими організаціями, жителями, щоб об’єднати зусилля усіх для вирішення екологічних проблем річкової системи.

Завдання

 • дослідження та опис джерел забруднення та ушкодження русла річки Притварка, інформування про ситуацію владу та громаду;
 • видання та розповсюдження листівок із закликом до участі у природоохоронних акціях;
 • співпраця з депутатським корпусом через проведення круглих столів, особистих контактів, зустрічей з дітьми;
 • обговорення питань екологічного стану річкової системи на сесії міськради;
 • створення пакету нормативних документів, що регламентуватимуть правове забезпечення охорони водойм, і Програми невідкладних заходів, щоб зупинити процес деградації водойм та ініціювати їхнє екологічне відродження; представлення нормативних документів на розгляд і затвердження сесії міськради;
 • проведення громадських слухань;
 • організація Комітету захисту річкової системи за участю представників місцевої влади, підприємств, громадських організацій, жителів, підприємців;
 • проведення тренінгів для вчителів та учнів - членів "Екологічних патрулів";
 • організація акцій з прибирання заплави річки та берегів ставків;
 • проведення інформаційно-освітнього туру по школах, підприємствах, організаціях; виступи екотеатру; зустрічі з "Екологічними патрулями"; уроки екології; виставки малюнків і фотографій;
 • рейди "Екологічних патрулів" для контролю за екологічною ситуацією в басейні річкової системи, організація груп активістів серед населення;
 • випуск серії інформаційно-освітніх плакатів "Збережемо річку, ставки, джерела"; проведення свята "Джерела чистої води".

Місце впровадження

Київська область

Результати

Організовано загони "Екологічних патрулів"

Для обстеження екологічного стану річкової системи Притварки було організовано 4 загони "Екологічних патрулів", до складу яких увійшли учні 5-11 класів Боярської ЗОШ № 1 (21 учень), Києво-Святошинського районного центру еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді (12 учнів), Києво-Святошинської районної класичної гімназії (16 учнів) та Малютянської загальноосвітньої школи (11 учнів). Працювали екологічні патрулі за програмою, спеціально створеною для них вчителями. В програмі передбачено час як для практичних дій на водоймах, так і для теоретичних занять. Учні знайомляться з Водним кодексом України, вивчають основи функціонування малих річок, їх водну флору і фауну. Учнівська молодь виступає не тільки як помічник дорослих, але й як самостійна сила, спроможна вирішувати певні екологічні проблеми і відстоювати своє право на чисте довкілля.

Загони "Екологічних патрулів" систематично здійснювали контроль за екологічним станом басейну р. Притварка. Їм періодично допомагали юні актори екотеатру "Юнісфери", учні з агітбригади, просто друзі й однокласники. Було здійснено 23 рейди. Фіксували як позитивні, так і негативні зміни стану річкового басейну. Повідомляли про них у звітах, в тому числі в мерію, описували ситуацію в своїх листівках "Екологічний патруль", районних ЗМІ. Спілкувалися з жителями, знайомили їх з Водним кодексом України. Вели вуличну агітацію, залучали жителів до участі у загальнонаціональних та місцевих природоохоронних акціях. Жителі прибережної зони вже звикли до рейдів екологічних патрулів. Вони зрозуміли, що ганебні дії по відношенню до водойм не є безконтрольними. Хоча є й такі люди, що демонстративно ігнорують учнівські рейди. Мали місце й погрози на адресу патрулів.

Екологічний стан р. Притварка оцінювали за тестами, розробленими Національним екологічним центром України (НЕЦУ). Якщо згідно з цими тестами загальна оцінка для екологічно здорової річки складає максимально 294 бали, то для Притварки отримали тільки 72 бали. Це означає, що екологічний стан річки оцінюється як "незадовільний". Встановлено, що всі фактори, які привели до екологічної кризи річкової системи, мають антропогенне походження.

 

Налагоджено співпрацю з депутатами

В пошуках найоптимальнішого шляху виходу з критичної ситуації, що склалася на водоймах міста, "юнісферівці" вивчали думку і позицію депутатів Боярської міської ради (10 осіб) з питань відродження р. Притварка. Індивідуальні бесіди з кожним депутатом виявили цілий спектр думок і пропозицій: від невіри в те, що водойми взагалі можна врятувати, - до необхідності проведення рішучих заходів щодо спасіння річки. В цілому ж депутати висловилися на підтримку ініціатив "Юнісфери" і за необхідність негайного вирішення існуючої проблеми.

18 вересня 2003 р. відбувся круглий стіл "Шляхи до екологічного відродження річкової системи Притварки", в роботі якого взяли участь міський голова, депутати, науковці, представники громадськості, підприємці, учнівська молодь (всього 20 осіб). Обговорювались екологічні проблеми водойм і шляхи їхнього вирішення. Внесено пропозиції: розвивати партнерські відносини між громадськими організаціями і місцевою владою, залучати суб'єктів підприємницької діяльності, державні організації, жителів прибережної зони до наведення порядку на водоймах, вести пошуки фінансування, організувати на допомогу "юнісферівцям" Громадський комітет захисту річки.

 

Організовано екологічний театр

Театр створено з метою пропаганди екологічних знань, виховання екологічного мислення і свідомості дорослих та дітей засобами сценічного мистецтва. Юні актори - учні 8-А класу Києво-Святошинської районної класичної гімназії. Цей клас - колективний член ГДО "Юнісфера". Керівник театру - куратор класу Олена Лазебник. В репертуарі театрального колективу - вистава "Пригоди Краплинки". Віршований сценарій до нього написано вчителькою гімназії Валентиною Сизон. Дійові особи - річка Притварка, занедбані боярські ставки, нахабні греблі. Вистави театру хвилюють, бо вони влучно ілюструють занедбаний стан боярських водойм. Декорації для вистави намалювала вчитель гімназії Олена Прокопенко. Театр - завжди активний учасник еколого-просвітницьких заходів міста. Але юні актори не тільки грають на сцені. Вони беруть активну участь у діяльності "Юнісфери", є учасниками практичних дій під час екологічних акцій.

 

Створено Громадський комітет захисту річки Притварка

Комітет було створено 18 вересня 2003 р. з метою сприяння вирішенню екологічних проблем р. Притварка. До складу комітету увійшли 10 осіб. Комітет визначив свої перші завдання - ідентифікувати екологічні проблеми водойм, оцінити їх масштабність і визначити найбільш пріоритетні, а також розробити план дій як комплекс маловитратних, конструктивних, високоефективних засобів, спрямованих на поетапне оздоровлення річкової системи.

 

Проведено природоохоронні акції

У вересні 2003 р. "Юнісфера" за підтримки міськради організувала боярчан до участі у всеукраїнській акції "Чиста Україна - чиста Земля". Всього в акції взяло участь понад 250 осіб. На річці працювали учні гімназії, Боярської ЗОШ № 1 та жителі прибережної зони (близько 60 осіб), які прибрали береги річки від вулиці Декабристів до залізничного насипу (кілька кілометрів). Зібране сміття було вивезено в той же день відповідними службами міста. Ліквідовано 3 несанкціонованих сміттєзвалища. Події висвітлювались в районній газеті "Новий день" і в листівці "Екологічні вісті", яку випускає "Юнісфера".

Восени 2003 р. "юнісферівцями" проведено акцію "Лісове джерело". Джерело в лісі в заплаві р. Притварка добре відоме жителям Боярки своєю прохолодною чистою смачною водою. Утім, і воно зазнало негативного впливу людини, стало засміченим і занедбаним. Потурбувалися про нього місцеві жителі Микола Лисенко і Микола Бійчук, які розчистили джерело, зібрали із зацікавлених жителів гроші на будівельні матеріали, закупили ці матеріали, оформили джерело у національному стилі і побудували місток через річечку. "Юнісферівці" у листівці "Екологічні вісті" розповіли жителям міста про події навколо джерела, а саме джерело взяли під свою опіку. Тепер діти приходять прибирати не тільки біля джерела, але й турбуються про чистоту річки і її заплави в лісі далеко від джерела. На прохання дітей місцевий священик о. Димитрій освятив джерело.

У квітні 2004 р. "Юнісфера" виступила ініціатором проведення в Боярці загальнонаціональної акції "Жива вода - 2004. Спільні дії". Акція відбулася за підтримки місцевої влади. Було організовано оргкомітет акції, затверджено програму її проведення, виділено кошти з місцевого бюджету для придбання саджанців чагарників, мішків і рукавичок для збирання сміття, а також кошти на придбання призів для учнів - активістів екологічного руху. В організації робіт на річці допомагали всі заступники міського голови. 19 квітня загони "Екологічних патрулів" розпочали акцію з вуличної агітації. Учні роздавали листівки, знайомили жителів з окремими статтями Водного кодексу України, закликали взяти участь у суботнику 24 квітня.

24 квітня відбулась акція "День річки". В цей день небайдужі жителі Боярки спільно із загонами "Екологічних патрулів" прибрали сміття в заплаві річки проти своїх вулиць, ліквідували сміттєзвалища. Юні екологи повідомили оргкомітет про сильну засміченість берегів ставка Київський побутовими відходами, разом з жителями висадили чагарники на березі річки (територія садиб в Іванівському тупику). Разом зі своїми керівниками 30 учнів з гімназії, Боярської ЗОШ № 3, Києво-Святошинського районного центру еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді прибрали прибережну зону і територію біля Лісового джерела, висадили 60 саджанців чагарників, розчистили близько кілометра русла річки в межах лісу. Зібране сміття відразу було вивезено відповідними службами. Участь цієї групи в акції знімало Центральне телебачення (освітній канал). Трансляція відбулась 27 травня о 10:00 на УТ-2. Всього в акції на водоймах взяли участь 6 груп учнів і 3 групи жителів прибережної зони (близько 120 осіб). Висаджено 100 кущів смородини.

В рамках акції "Жива вода - 2004. Спільні дії" було проведено такі інформаційно-освітні заходи:

 • тематичні лекції та нетрадиційні за формою уроки, конспекти яких підготували вчителі, науковці, учні;
 • круглий стіл на тему "Дніпро в історичній долі України" і перегляд відеофільмів "Ріки України" (організатор - клуб "Тар'ягн", керівник Валентина Сизон);
 • вистава "Пригоди Краплинки" (екотеатр "Юнісфери");
 • загальноміська виставка дитячого малюнка "Збережи свою річку";
 • виставка дитячого малюнка "Мій друг - ріка" (організатор - художня студія "Віра. Надія. Любов", керівник Павло Баламаджи, гімназія).

Всього в акції взяли участь понад 1000 осіб. Підсумки обговорювались на засіданні Виконавчого комітету Боярської міської ради.

 

Проведено еколого-просвітницький тур "Збережемо свою річку"

Мета туру - ознайомити учнівську молодь міста з екологічними проблемами малих річок України, привернути увагу до критичного стану річки і ставків рідного краю, залучити молодь до еколого-краєзнавчої діяльності для подальшої участі в практичних роботах по екологічному відродженню своєї річки і ставків, бережного ставлення до них. Програму туру і склад його оргкомітету було затверджено рішенням Виконавчого комітету Боярської міської ради. У турі взяли участь Боярські школи №№ 1-5, Києво-Святошинська районна класична гімназія, Києво-Святошинський районний центр еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді, Боярський сільгосптехнікум, Малютянська ЗОШ, Києво-Святошинський районний центр соціально-психологічної реабілітації - всього понад 4 тисячі осіб. Тур проходив в два етапи.

26 січня - 10 лютого 2004 р. пройшов перший етап - проведення локальних заходів в освітніх закладах. Організації-учасники отримали від "Юнісфери" методичні матеріали: конспекти уроків екології, краєзнавства, географії, а також спеціальну літературу. Вчителі боярських шкіл і викладачі технікуму проводили відкриті показові уроки, круглі столи, виставки малюнків, конкурси віршів, оповідань. Відбулися зустрічі з депутатами міськради, науковцями, жителями міста. Учні - члени "Екологічних патрулів" - провели в своїх школах бесіди, розповіли про важливу роль річок у природі, про проблеми р. Притварка, закликали учнів приєднатися до них, щоб усім разом відвести екологічне лихо від своєї річки. Учень 11 класу гімназії Андрій Чурілов зацікавив своєю бесідою дітей, котрі лікуються в Київській обласній дитячій лікарні.

11 лютого в приміщенні Боярського міського будинку культури ім. Т. Г. Шевченка відбувся другий етап туру - фінальний. В залі було розгорнуто виставку малюнків, плакатів, фотографій - понад 60 учнівських творчих робіт. Всі роботи яскраві, змістовні, талановиті і дуже різні. Та майже ніхто не намалював водойми такими, якими вони є зараз - засміченими, занедбаними, перекритими численними греблями. Малюнки відобразили бажання і мрії дітей про майбутнє річки, її чисту воду, повноводне русло, багату флору і фауну, про пляжі, човни, рибалку і про чудові ландшафти. Свято відкрили виконуючий обов'язки Боярського міського голови Віктор Яровий і директор ЗОШ № 1 Василь Юрченко. Зібрання привітав також священик о. Павло. Учні школи № 1 показали концерт-виставу "Збережи свою річку" за сценарієм і за участі заступника директора школи Ангеліни Лахтадир. Діти читали власні вірші і співали власні пісні. Екотеатр "Юнісфери" показав виставу "Пригоди Краплинки". Свято завершилось нагородженням учасників. Дипломи, грамоти, подяки від міськради і "Юнісфери" вручили 70 осібам. Майже 100 дітей отримали подарунки.

 

Проведено тренінг "Досліджуємо свою річку"

Тренінг було розроблено для учнів - членів загонів "Екологічних патрулів". Їхніми наставниками стали вчителі, керівники дитячих творчих об'єднань, науковці. Враховуючи різницю у віці членів "Екологічних патрулів" (від 5 до 11 класів), учасників поділили на дві групи: молодша група - 29 осіб, старша - 19 учнів.

В програмі тренінгу - теоретичні заняття та практичні роботи з тестами і географічною картою річкової системи Притварки, яку виготовила вчитель гімназії Олена Прокопенко. Хоча програма для обох груп була однаковою, матеріал викладався з різним ступенем складності. Знайомились з інформацією про громадські екологічні організації і об'єднання України, про міжнародні проекти, які виконуються в Україні, а також про міжнародні дитячі організації. Обговорювалися проблеми малих річок України та проблеми своєї річки. Обмінювались інформацією про результати своїх досліджень р. Притварки за тестами, розробленими фахівцями НЕЦУ. Під час роботи з тестами і географічною картою була найбільш жвава дискусія, бо оцінки за балами у юних дослідників бувало що й різнилися.

 

Розроблено проект "Програми невідкладних заходів по відродженню річки"

Мета проекту - сприяти вирішенню екологічних проблем р. Притварка шляхом широкого залучення громадськості до прийняття екологічно важливих рішень; встановлення взаємовигідної співпраці громадян, органів влади, підприємців, науковців, засобів масової інформації та інших зацікавлених сторін для вирішення не тільки екологічних, але й супутніх соціальних проблем.

Головні завдання:

 • налагодити тісне співробітництво всіх зацікавлених сторін для вирішення екологічних проблем річки;
 • ідентифікувати екологічні проблеми, оцінити їх та визначити найбільш пріоритетні;
 • розробити План дій з екологічного відродження та збереження річкової системи – комплекс низьковитратних, конструктивних, високоефективних засобів, направлених на вирішення визначених пріоритетних проблем річки і ставків;
 • розпочати реалізацію пріоритетних заходів, направлених на вирішення екологічних проблем, визначених Планом дій.

Програма передбачає реалізацію таких невідкладних заходів, як підготовка, обговорення з громадськістю та представлення на затвердження сесії Боярської міської ради "Рішення про охорону басейну річкової системи Притварки згідно з Водним кодексом України", а також подання на розгляд та ухвалення сесії Боярської міської ради "Програми невідкладних заходів щодо екологічного відродження р. Притварка", яка, зокрема, передбачатиме:

 • встановлення прибережних захисних смуг (5 м для річки та 10 м для ставків в межах міста, виходячи з умов, що вже склалися);
 • заборону будь-якого будівництва в прибережній зоні;
 • заборону будівництва незапроектованих гребель і термінову ліквідацію тих, які самовільно побудовано за останні роки;
 • заборону скидання у водойму каналізаційних стоків та перенесення туалетів за межі санітарної зони;
 • ліквідацію несанкціонованих сміттєзвалищ;
 • початок розчищення річкової системи, починаючи з витоків;
 • ліквідацію ставка Санаторний як такого, що перетворився на болото та став місцем для несанкціонованого сміттєзвалища;
 • розчищення водойм від висохлих дерев.

18 травня 2004 р. це питання розглядалось на засіданні виконавчого комітету Боярської міської ради.

 

Проведено громадські слухання

Громадські слухання "Екологічні проблеми річкової системи Притварки та шляхи їх вирішення" відбулися 27 травня 2004 р. в Боярському міському будинку культури ім. Т. Шевченка. Присутні 27 осіб. В дискусії взяли участь депутати, представники громадських організацій, учні - члени загонів "Екологічний патруль", жителі міста. Звернення громадських слухань передано до Боярської міської ради.

 

Видано та розповсюджено листівки, плакати і брошуру "Збережи свою річку"

Випущено 11 номерів листівок "Екологічні вісті", наклад кожного номеру - 300. В листівках висвітлювалися такі питання: оцінка екологічного стану річкової системи Притварки, робота загонів "Екологічний патруль", еколого-просвітницька діяльність "Юнісфери", участь у міських та загальнонаціональних екологічних акціях, співпраця з місцевою владою та громадою міста. Групою учнів під керівництвом вчителя гімназії Валентини Сизон було створено кольоровий плакат "Збережи". За підсумками виконання проекту випущено брошуру "Збережи свою річку". Листівки, плакат і брошуру розповсюджено в школах, міській раді, серед жителів міста, серед учасників 4-ї робочої зустрічі Української річкової мережі та Семінару-презентації програми малих грантів "Збережи свою річку".

 

Після закінчення проекту робота по відродженню річкової системи Притварки продовжується. Громадський комітет захисту р. Притварка формує плани невідкладних і довгострокових заходів і веде пошук спонсорів. Екологічні патрулі продовжують контролювати свої ділянки річки і готують проект по обліку і впорядкуванню джерел та дослідженню джерельної води.

 

Напрацьовані матеріали

Програма дитячого творчого об’єднання – загін "Екологічний патруль" (pdf файл, 103 Kb)
Сизон В.Б. Сценарій вистави "Пригоди краплинки"
(pdf файл, 1098 Kb)
Семенова Н.О., Гойдаш Г.С. Конспект уроку екології "Шляхи до громадської екологічної свідомості"
(pdf файл, 120 Kb)
Семенова Н.О. Конспект уроку краєзнавства "Річкова система рідного краю - наш біль, наша турбота"
(pdf файл, 122 Kb)
Філіпчак О.М. Конспект уроку географії "Річкові системи України"
(pdf файл, 146 Kb)
Лахтадир А.М. Сценарій екологічного концерту "Збережи свою річку!" (pdf файл, 142 Kb)
Вірші учнів (pdf файл, 104 Kb)
Звернення Громадських слухань (pdf файл, 120 Kb)
 

 
© 2005 Українська річкова мережа
Яндекс.Метрика Рейтинг@Mail.ru