Збереження та поліпшення біорізноманіття малих рік басейну верхнього Дністра в Жидачівському районі як складової частини екологічної мережі України

Назва організації

Громадська екологічна організація "Еко-Довкілля"
Фотоархів

Керівник проекту


   Вже зовсім скоро на російському телеканалі СТС відбудеться довгоочікувана прем'єра осені, а саме - серіал Кухня 7 сезон онлайн. Пропонуємо вам дивитися всі серії безкоштовно в офіційних преєрах та високій якості 720p на сайті Kitchen-sezon.ru.+ | |

Турченяк Євгенія Михайлівна

Контактні дані керівника проекту

Адреса для листування:
вул. Д. Галицького, буд. 34,
м. Жидачів, Львівська обл., 81700
Тел.: (03239) 31845, (03239) 32527
Факс: (03239) 31151
E-mail: eco@zhydachiv.lviv.ua

Мета

Cприяння активізації діяльності з поліпшення екологічного стану малих річок басейну верхнього Дністра в Жидачівському районі шляхом залучення громадськості, бізнесу та влади до реалізації заходів розробленої програми врятування малих річок та водойм району.

Завдання

 • проведення громадського моніторингу малих річок регіону (картування джерел забруднень, місць сміттєзвалищ на берегах річок, хімічний аналіз річкової води);
 • прибирання та озеленення ділянки водоохоронних зон річок Стрий, Свіча і Бережниця;
 • очищення джерела в місцевому заповіднику "Базиївка";
 • реалізація заходів по збереженню рідкісного виду, занесеного до Європейської Червоної книги – міноги української;
 • виготовлення інформаційно-освітніх матеріалів про водні об’єкти району: брошури "Малі річки Жидачівщини", стенду екологічної стежки, веб-сторінки, компакт-диску;
 • проведення акції "Берегам – чистий берег" (контроль за видобутком гравію, піску в заплавах річок, очистка територій водоохоронних зон);
 • проведення громадських слухань "Стан малих рік Жидачівщини". 

Місце впровадження

Львівська область

Результати

Проведено громадський моніторинг стану малих річок Жидачівського району

Визначено і нанесено на карту джерела забруднення і місця сміттєзвалищ на берегах річок Стрий, Дністер, Свіча, Бережниця. Знято 300 фотографій річкової мережі району, джерел, місць сміттєзвалищ (забруднень) на берегах річок. Фотографії використовуються для екологічної освіти. Також знято відеоматеріали.

Протягом серпня-вересня 2003 р. проведено хімічний аналіз річкової води. Відбір проб проводився членами організації спільно з міським комунальним підприємством "Жидачівводоканал". Всього проаналізовано 100 проб води з 18 різних точок в межах Жидачівського району. Аналізи проб води свідчать про підвищену концентрацію нітратів і частково фосфатів. За цими показниками вода є сильно і надзвичайно сильно забрудненою. В межах району якість води р. Дністер покращується за рахунок двох гірських річок Стрий та Свіча, а погіршується за рахунок буквально всіх вод малих річок району. Оскільки Жидачівський район - це сільськогосподарський район, джерелом органічного забруднення водотоків є рільництво і тваринництво.

 

Обстежено місця розселення міноги української та виготовлено карти

Враховуючи свідчення місцевих рибалок, були обстеженні 20 вказаних ними місць колишнього проживання міноги української. В результаті обстеження 10 км берегової лінії р. Стрий до впадіння в р. Дністер встановлено два місця розселення міноги української, занесеної до Червоної книги України. На жаль цей вид зник нижче штучної дамби, побудованої для водозабору ВАТ "Жидачівський целюлозно-паперовий комбінат". Дамба і викиди комбінату є основною причиною зникнення міноги вниз по течії р. Стрий до Дністра.

 

Проведено заходи по прибиранню та озелененню водоохоронних зон річок

Акцію "Берегам - чистий берег" було проведено на річках Стрий (в межах м. Жидачів), Дністер (біля впадіння річки Свіча, с. Новошино) і Бережниця (в населених пунктах Бережниця та Лівчиці за участю Бережницької сільської ради) в рамках Всеукраїнської акції "Чиста Україна - чиста Земля".

На річці Стрий було розчищено територію водоохоронної зони від водозабору ВАТ "Жидачівський целюлозно-паперовий комбінат" до автомобільного мосту із залученням 30 учнів (роботи фінансувала Жидачівська міська рада). В урочищі "Гребний канал" висаджено 300 дерев на площі 0,5 га. В урочищі "Базиївка" круті схили до р. Стрий були заліснені саджанцями порід сосни та смереки (всього посаджено 120 дерев); в деяких місцях проводилось залуження різнотрав'ям (вирізаними купинами дернини). Загальна кількість учасників - 100 осіб. Також члени організації здійснювали контроль за недопущенням масового забору будівельних матеріалів (гравій і пісок) із заплави р. Стрий. Оскільки всі прилеглі до річок території - це, в основному, пляжні зони відпочинку, люди активно протидіяли спробам спотворення цих територій внаслідок видобування піску і гравію для міської забудови.

Розчистку водоохоронної зони р. Дністер було проведено в природно-ландшафтному урочищі "Скелясті поклади та кампанійські піски Бакоцинського краю". Ця акція відбувалась одночасно з проведенням експедиції по дослідженню прилеглих територій і за участю пластунів з наметового табору "Пласт" Жидачівської станиці. В акції взяло участь 25 осіб.

 

Виготовлено і встановлено стенди, присвячені охороні річок

17 червня 2003 р. члени "ЕКО-Довкілля" спільно з Жидачівським управлінням осушних систем встановили стенди по дотриманню режиму в межах 50-метрової прибережної захисної смуги. Стенди встановлено в районі автомобільного мосту через р. Стрий в межах м. Жидачів та перед впадінням Стрия в Дністер біля села Залесці. Стенди містять опис всіх заборонених дій в межах прибережних захисних смуг, які можуть негативно впливати на стан річкової мережі, в тому числі і на популяцію річкової міноги (заборонено такі дії: розорювання земель, садівництво, городництво, випасання та утримання худоби, обслуговування і миття автомобілів, влаштування гноєсховищ і звалищ, зберігання і застосування пестицидів, вилов міноги).

 

Обстежено та впорядковано джерела

Спільно з Жидачівським управлінням осушних систем були досліджені та з допомогою сільських громад впорядковані джерела в селах Баківці (р. Кривуля), Вибранівка (р. Давидівка), Новошино (р. Свіча), Чорний острів (р. Суходолка), Бориничі, Грусятичі, Квітневе, Кнісело, Лучани, Пятничани, Трибоківці. Всього було досліджено та описано 35 джерел, для кожного з яких було виготовлено паспорт. Участь у цих роботах взяло 30 осіб.

Організація також здійснила дві масштабні акції по впорядкуванню джерела витоку р. Куна (с. Тейсарів) та джерела біля гори "Базиївка" (м. Жидачів). Заходи по впорядкуванню джерел включали очищення дна джерела від намулу та опалого листя, прибирання сміття навколо джерела, ремонт огорожі, проведення озеленення соснами і смереками прилеглої до джерел території тощо. В акціях взяли участь 15 членів екологічного гуртка "ЕКОС", що діє при Жидачівському центрі творчості для дітей та молоді, та 15 членів ГО "ЕКО-Довкілля".

 

Виготовлено інформаційно-освітні матеріали про водні об'єкти району:

 • макет водних артерій біля м. Жидачева;
  Макет-схему водних артерій Жидачівського району виготовлено на плиті розміром 2х1,5 м у вигляді великого малюнка та краєвидів маршруту екологічної стежки навколо м. Жидачева вздовж р. Стрий. Цю наочну карту встановлено в екологічному класі громадської організації "ЕКО-Довкілля".
 • стенд з картосхемою екологічної стежки;
  Стенд встановлено в центрі міста перед СШ № 1.
 • брошуру "Краєзнавчі матеріали про природу та річкову мережу Жидачівщини";
  Брошура видана накладом 750 примірників і розповсюджена по усіх освітніх закладах та бібліотеках району.
 • новий веб-сайт організації "ЕКО-Довкілля" (www.ekodovk.narod.ru, http://eko.civicua.org).
  На сайті розміщується інформація екологічної спрямованості по рубриках: екологічні програми району; краєзнавчий матеріал; проекти, що реалізуються.

 

Проведено громадські слухання на тему "Стан малих рік Жидачівщини"

Громадські слухання з питань річкової мережі були першою спробою ГО "ЕКО-Довкілля" зібрати активних людей, котрі виявили своє бажання долучитися до дій по збереженню водних ресурсів району. Громадські слухання було проведено 30 січня 2004 р. Участь в них взяло 30 осіб. В прийнятій резолюції зокрема зазначається:

 • ініціювати створення об'єкта природно-заповідного фонду в басейні р. Стрий в урочищі г. Базиївка;
 • в результаті проведеного хімічного аналізу річкової води та моніторингу визнати найбруднішими річками Жидачівського району річки Тейсарівка і Бережниця, в майбутньому основну діяльність скоординувати на покращення стану цих річок;
 • розпочати напрацювання по розробці проектів:
  • влаштування реальних водоохоронних зон в нижній частині р. Стрий;
  • облаштування туристично-екологічної стежки вздовж унікального природно-ландшафтного урочища "Скелясті поклади та кампанійські піски на стику річок Дністер та Свіча";
  • проведення дендрологічної реконструкції парку-пам'ятки садово-паркового мистецтва місцевого значення в с. Лівчиці вздовж річки Бережниця згідно з робочим проектом, виготовленим Львівським державним університетом ім. І.Франка;
 • брати активну участь у природоохоронних акціях з посадки зелених насаджень вздовж водоохоронних зон річок тощо.

  

Напрацьовані матеріали

Краєзнавчі матеріали про природу та річкову мережу Жидачівщини. - Жидачів, 2004. - 75 с. (pdf файл, 3200 Kb)

Ця книжка - захоплююча розповідь про Жидачівщину (Прикарпаття), її річки та озера, святі криниці, води яких мають цілющу життєдайну силу. Це знахідка для кожного, хто хоче знати про батьківський край і прагне оберігати його від екологічних небезпек, які чатують на нього через людську байдужість.

 

 

Презентація проекту (pdf файл, 1250 Kb)

 

 

 
© 2005 Українська річкова мережа
Яндекс.Метрика Рейтинг@Mail.ru