Обстеження річки Згар і розробка та погодження місцевого екологічного плану дій її збереження

Назва організації

Всеукраїнський комітет підтримки програми ООН для навколишнього середовища (УкрЮНЕПком)

Керівник проекту


   Вже зовсім скоро на російському телеканалі СТС відбудеться довгоочікувана прем'єра осені, а саме - серіал Кухня 7 сезон онлайн. Пропонуємо вам дивитися всі серії безкоштовно в офіційних преєрах та високій якості 720p на сайті Kitchen-sezon.ru.+ охлаждающие кассеты, agri | |

Хімко Роман Васильович

Контактні дані керівника проекту

Адреса для листування:
вул. В. Висоцького, буд. 9, кв. 65,
м. Київ, 02222
Тел.: (044) 5325848
E-mail: ximko@i.com.ua

Мета

Розробка типового місцевого екологічного плану дій для річки Згар.

Завдання

 • завершення розпочатих у 1995 р. різнопланових досліджень стану екосистеми річки Згар і соціально-економічного стану в населених пунктах басейну річки;
 • розробка місцевого екологічного плану дій з менеджменту природо-, земле- та водокористування, покращення стану річкової екосистеми і зменшення забруднень річки.

Місце впровадження

Вінницька та Хмельницька області

Результат

Проведено експедиційне дослідження річки Згар

Було проведено два експедиційні виїзди у басейн річки Згар. Перший - з 17 до 22 серпня 2003 р., другий - з 20 до 27 вересня 2003 року. Було досліджено стан річкової екосистеми за показниками зоопланктону, фітопланктону і вищої водної рослинності, якість води (за показниками перманганатної окислюваності, розчиненого кисню, вмісту різних форм азоту і фосфору), стан ландшафтів та екосистем заплави і долини річки. Всього під час експедицій відібрано понад 60 різних проб, виконано понад 20 описів ландшафтів річкової долини, стільки ж виконано описів водної рослинності.

За результатами узагальнення зібраного матеріалу у річковій долині виділено 19 ділянок з однотипним станом ландшафтів і характером господарської діяльності, визначено основні проблеми річки, фактори негативного впливу на річку, локалізацію джерел забруднень на кожній ділянці. Вся зібрана інформація згідно з початковою ідеєю проекту підтверджує корисність або шкідливість конкретних видів діяльності людини у долині річки для самої річки.

В експедиціях проводилися зустрічі з жителями населених пунктів, розміщених у річковій долині або поблизу неї. Це населені пункти, які мають найзначніший вплив на річку. У бесідах з жителями і представниками місцевих органів влади обговорювалися проблеми річки, з'ясовувалися питання розуміння жителями проблем річки і що вони можуть зробити для їх вирішення. Обговорювалися різні пропозиції щодо покращення стану річки, соціально-економічної ситуації тощо.

 

Розроблено проект екологічного плану дій для річки Згар

На ділянках річки, де розвиваються процеси деградації екосистеми, визначалися фактори негативного впливу на річку і відповідно формувалися пропозиції до комплексу заходів щодо послаблення негативного впливу на річку. У підсумку був сформований комплекс пропозицій з покращення стану річкової екосистеми, якості води та відновлення біорізноманіття річки. Сформовано місцевий екологічний план дій, в якому зібрані і враховані пропозиції громадян щодо покращення стану річки та соціально-економічної ситуації у її басейні. План передбачає, зокрема, проведення таких заходів:

 • впровадити в населених пунктах басейну річки систему освітньо-інформаційних заходів з питань її збереження та відновлення;
 • встановити на місцевості прибережні захисні смуги і висадити по зовнішній їх межі кілька рядів дерев і 2-3 ряди чагарників, угіддя в межах ПЗС використовувати тільки як сіножаті;
 • відновити роботу очисних споруд у м. Літин; покращити стан доріг, з яких у річку змивається бруд;
 • впровадити систему заходів з ліквідації сміття; не допускати виникнення у долині річки стихійних сміттєзвалищ;
 • провести серед жителів систему просвітньо-правових заходів щодо припинення скидання у річку побутового сміття та органічних відходів.

 

Для посилення природних процесів оздоровлення річки:

 • сприяти відновленню меандрів у річищі Згару;
 • висадити на ряді ділянок заплави і на схилах терас річкової долини деревну рослинність;
 • провести у заплаві річки на виснажених пасовищах викошування та знищення бур'янів і підсівання багатокомпонентних травосумішей, які включатимуть багаторічні злаки та бобові рослини;
 • провести у верхів'ях часткове очищення русла від накопиченої надлишкової маси рослинності;
 • провести облаштування та обсадження деревами джерел, що живлять річку.

 

Проведено міжрайонний семінар з метою погодження з місцевими громадами та представниками місцевих органів влади екологічного плану дій

10 вересня 2004 р. у смт. Літин був проведений міжрайонний семінар з погодження з місцевими громадами та представниками місцевих органів влади пропозицій до екологічного плану дій. Учасниками семінару були представники більшості населених пунктів, землеволодіння яких розміщені в долині річки. Всього у семінарі взяло участь 14 представників сільських рад, два природоохоронні інспектори - від Літинського та Летичівського районів і кілька керівників підприємств міста Літина.

 

Проведено інформаційні заходи

Були підготовлені і надані у місцеві засоби масової інформації інформаційні матеріали про результати експедиційного дослідження річки "Аналіз даних про стан господарського використання ландшафтів долини річки Згар". Також до кількох місцевих газет надана "Анкета для опитування жителів річки Згар щодо екологічних проблем її басейну".

Інформаційні матеріали по проекту надані до місцевих, районних, сільських Рад, до районних та обласних адміністрацій і в Вінницьке обласне Державне управління екоресурсів.

Узагальнена методика розробки екологічного плану дій, опис ландшафтів та екосистеми річки Згар, особливостей їх господарського використання, а також розроблений комплекс пропозицій до Місцевого екологічного плану дій представлені у підсумковій брошурі проекту "Наша річка Згар. Сучасний стан та програма заходів з його покращення", що тиражована накладом 100 примірників, та на компакт-дисках (50 примірників).

Напрацьовані матеріали

Анкета для опитування жителів басейну річки Згар (pdf файл, 112 Kb)
 

Брошура "Наша річка Згар. Сучасний стан та програма заходів з його покращення"
(pdf файл, 934 Kb)


 

 

 
 

Презентація проекту (pdf файл, 1650 Kb)
 
 

 
© 2005 Українська річкова мережа
Яндекс.Метрика Рейтинг@Mail.ru