Виготовлення аудіо- та відеопосібників з охорони малих річок

Назва організації

Громадська організація "Ярина"

Керівник проекту


   Вже зовсім скоро на російському телеканалі СТС відбудеться довгоочікувана прем'єра осені, а саме - серіал Кухня 7 сезон онлайн. Пропонуємо вам дивитися всі серії безкоштовно в офіційних преєрах та високій якості 720p на сайті Kitchen-sezon.ru.+ wesela stara oranżeria, nowy dwor maz | |

Фесенко Володимир Васильович

Контактні дані керівника проекту

Адреса для листування:
вул. Довженко, буд. 14 Б, кв. 7,
м. Київ, 03057
Тел.: (044) 2418230
E-mail: sony@svitonline.com, volfesenko@ukr.net

Мета

Розробка, виготовлення і тиражування комплекту аудіо-відеопосібників, де в художній, публіцистично загостреній формі будуть зображені екологічні проблеми річок і шляхи та способи їх вирішення.

Завдання

 • написання сценаріїв аудіо- та відеопосібників, паспортизація наявного відеоматеріалу, експедиція для зйомок основного відеоматеріалу та запису аудіо- та відеосинхронів, корекція сценаріїв, монтаж і озвучення відеофільмів та аудіопрограм, тиражування підготовлених посібників;
 • створення трьох відеофільмів (по 15-20 хв.) за темами: "Зв’язок стану малих річок зі станом навколишніх ландшафтів. Визначення можливостей та планування заходів з оздоровлення річок", "Правове забезпечення і практичне впровадження заходів з оздоровлення річок", "Моніторинг стану, охорона та догляд за річками";
 • виготовлення аудіокасети для місцевих радіостанцій з курсом шести 15-ти хвилинних лекцій, де використовуючи виразні засоби радіо, розкриваються ті ж теми;
 • підготовка брошури з лекційним матеріалом;
 • демонстрації відеофільмів на Першому каналі Національного телебачення та обласних каналах, звучання аудіокурсів у відповідних радіопрограмах.

Місце впровадження

Усі регіони України (крім гірських)

Результати

Зібрано відео-матеріали по річках

Було здійснено чотири експедиційні виїзди для фільмування і запису синхронів: Полісся - Рівненська і Житомирська область; Лісостеп - Вінницька і Київська область; Степ - Миколаївська і Київська область; індустріальний регіон - Донецька область.

Для розробки лекційної програми до відео- та аудіопосібників були зібрані відео-матеріали по річках: Закарпаття (Уж, Стужиця, Лубня, верхів'я обох Тис), Прикарпаття (верхів'я Прута, Білий і Чорний Черемош), Буковини (Брусниця, Брусенка, Буда), Львівської області (Острівка, Судилівка), Запорізької області (Молочна, Акчокрак, Домузла, Корсак, Юшанли, Обіточна, Кільтічія, Салтич, Токмак), Одеської області (Сухий Ягорлик, Тилігул), Донецької області (Кальміус, Бахмутка, Казенний Торець), Вінницької області (Згар, Десна, Вінничка, Тяжилівка), Київської області (Стугна, Рось, Раставиця, Трубіж), Житомирської області (Паволочка, Постіл, Бистріївка), Чернігівської області (Снов) та Рівненської області (Стир). На основі цієї інформації були написані сценарії.

Під час зйомок творчий колектив співпрацював з багатьма громадськими організаціями Української річкової мережі і за їх бажанням залишав копії робочого матеріалу, що використовувався на місцевих телеканалах для випуску відповідних сюжетів. Також велися переговори з представниками тих обласних адміністрацій, на території яких проводилася зйомка відео-матеріалів. Бралося інтерв'ю, оговорювалися плани та дії щодо покращення стану малих річок.

 

Виготовлено три відеофільми

Відеопосібник має загальну назву "Малі річки України" і складається з трьох 15-ти хвилинних відеофільмів. Перший фільм "Проблеми" дає загальну характеристику річок України, знайомить з механізмами життєдіяльності річкової долини, функціями ландшафту та сучасним використанням ресурсів малих річок, яке, власне, і привело до появи та лавиноподібної деградації їхніх екосистем. Другий фільм "Шляхи відтворення" розповідає про те, як зупинити процеси виродження малих річок, і про те, які можливості і права для цього можуть використати громадяни України. В третьому фільмі "Захистити. Врятувати. Допомогти" продовжується опис стратегій оздоровлення та відновлення малих річок. Розглядаються види моніторингу стану річок.

28, 29 і 30 липня 2004 р. о 16:40 на "5 каналі" телебачення відбувся прем'єрний показ кожної з серій.

 

Видано брошуру з лекційними матеріалами

Була видана брошура "Малі річки України", що включає такі теми:

 • малі річки України;
 • мала річка як об’єкт природного ландшафту;
 • використання ресурсів річок;
 • узагальнена схема антропогенного впливу на річки;
 • правове забезпечення участі громадськості в охороні річок;
 • форми участі громадськості в природоохоронній діяльності; 
 • діяльність громадськості для охорони річок;
 • організація акцій з охорони річок (планування акції, визначення об’єкту для проведення акції, визначення робіт, необхідних для оздоровлення об’єкту, розподіл на етапи та проведення акції, підведення підсумків, орієнтовний перелік робіт);
 • моніторинг стану річок та їх долин (малі річки як об’єкти громадського екологічного моніторингу, моніторинг ландшафтно-ценотичних комплексів річкових долин, моніторинг джерел забруднень, приклади громадського екологічного моніторингу річок);
 • видове багатство птахів на водно-болотних угіддях малих річок.

Брошура з лекційними матеріалами була розповсюджена серед шкіл та інших учбових закладів, а також серед громадських організацій.

Напрацьовані матеріали

Хімко Р.В., Фесенко Г.В. Малі річки України (конспект з екології і охорони малих річок). - К.: Інститут екології НЕЦУ, 2004. - 48 с. (pdf файл, 959 Kb)

Скільки річок є в Україні, які природні ресурси формуються в річкових екосистемах, які птахи селяться біля річок, як формується і від чого залежить здоров'я річок, хто і як може та повинен охороняти річки, що для збереження річок може зробити громадськість, як вести спостереження за станом річок… Це основні питання, на які автори стараються дати відповіді у цій книжці.

Видання розраховане на працівників місцевих органів влади та активістів природоохоронного руху. Книжка може бути корисною працівникам ЗМІ, вчителям, всім зацікавленим у збереженні наших річок.

Фільм "Малі річки України. Проблеми" (див. диск 2) 
Фільм "Малі річки України. Шляхи відтворення" (див. диск 2) 
Фільм "Малі річки України. Захистити. Врятувати. Допомогти" (див. диск 2) 

 

 
© 2005 Українська річкова мережа
Яндекс.Метрика Рейтинг@Mail.ru