Інформаційна підтримка проведення всеукраїнської акції громадських екологічних організацій "Жива вода-2004. Спільні дії"

Назва організації

Національний екологічний центр України
Фотоархів

Керівник проекту


   Вже зовсім скоро на російському телеканалі СТС відбудеться довгоочікувана прем'єра осені, а саме - серіал Кухня 7 сезон онлайн. Пропонуємо вам дивитися всі серії безкоштовно в офіційних преєрах та високій якості 720p на сайті Kitchen-sezon.ru.+ | |

Шуліма Марія Миколаївна

Контактні дані керівника проекту

Адреса для листування:
а/с 89,
м. Київ, 01025
Тел.: (044) 2386260 
E-mail: necu@i.kiev.ua

Мета

Залучення широкого кола громадськості у співпраці зі ЗМІ та місцевою владою до практичних дій з охорони річок в Україні на національному і регіональному рівні, а також підвищення рівня екологічної свідомості населення шляхом сприяння проведенню всеукраїнської громадської екологічної акції "Жива вода-2004. Спільні дії".

Завдання

  • здійснення Національним екологічним центром України спільно з Всеукраїнською асоціацією громадських екологічних організацій "Українська річкова мережа" (УРМ), інформаційної підтримки і координації підготовки та проведення традиційної однотижневої загальнонаціональної громадської природоохоронної акції зі збереження річок навесні 2004 р. – "Жива вода-2004. Спільні дії";
  • залучення до участі в акції членів УРМ (понад 80 членів), місцевих громадських природоохоронних організацій та окремих активістів, науковців, шкільних природничих та краєзнавчих гуртків, школярів, студентів тощо;
  • створення позитивних прикладів участі природоохоронної та іншої громадськості у вирішенні проблем, пов’язаних з господарюванням на річках та їх збереженням.

Місце впровадження

Україна

Результати

Підготовлено і поширено інформаційні матеріали

Було підготовлено інформаційний лист про акцію, анкету учасника акції і рекламний буклет. В інформаційному листі зазначена мета акції і терміни її проведення (один тиждень, з 19 до 25 квітня 2004 р.), можливі форми участі в акції. В буклеті наголошено на важливості збереження малих річок, описані проблеми та шляхи їх вирішення, міститься заклик до участі в акції, як перший крок на допомогу малим річкам України.

Зазначені інформаційні матеріали були розіслані членам Української річкової мережі та іншим громадським організаціям, у центральні і місцеві засоби масової інформації, а також державним установам, зокрема Міністерству охорони навколишнього природного середовища та його регіональним управлінням, відділенням, обласним держадміністраціям, регіональним управлінням Держкомітету України з водного господарства.

Для координації дій НУО були визначені регіональні координатори: у Західному регіоні - Наталя Ковальчук, Карпатський екологічний клуб "Рутенія", м. Ужгород; у Східному регіоні - Олександр Багін, Громадське об'єднання "Зелений рух Донбасу", м. Горлівка; у Центральному регіоні - Алла Плескач, "Зелений світ", м. Черкаси. Координатори провели роботу з інформування місцевих органів влади та місцевих громадських організацій.

У Західному регіоні було підібрано відповідну інформаційно-довідкову літературу для безоплатного розповсюдження серед учасників. Ця література містила розроблені раніше членами екоклубу "Рутенія" або за їх участю агітки, розмальовки для школярів, посібники для вчителів біології, плакати та буклети на тему необхідності дбайливого ставлення до річок. Матеріали було розповсюджено у школах і організаціях, де проходила акція.

У Східному регіоні були виготовлені буклети і поширені серед екологічних НУО, водної та екологічної інспекцій, відповідних відділів у міських радах Донецької і Луганської областей, серед шкіл та бібліотек. Інформація також поширювалася засобами електронної пошти на 27 адрес НУО, державного управління екоресурсів, прес-клубу та на 57 адрес розсилки Робочої групи НУО України з екологічної освіти.

У Центральному регіоні інформаційні матеріали були розповсюджені серед громадських екологічних організацій, серед шкіл та технічних училищ, у комітетах самоорганізації населення м. Черкаси, у відділі екології міськвиконкому та обласному управлінні природних ресурсів.

Національний екологічний центр України здійснював ведення електронного списку розсилки Української річкової мережі, в тому числі на тему акції. Електронний список розсилки є важливим інструментом інформаційного обміну між членами мережі. Він дозволяє не тільки розсилати оперативну інформацію, але й обмінюватися думками з приводу найбільш резонансних проблем українського суспільства.

 

Проведено роботу із засобами масової інформації

Було забезпечено публікації у центральних ЗМІ та інтерв'ю з проблем охорони річок: радіо "Промінь" (Київ), "Німецька хвиля" (Київ, Тернопіль), газети "Сьогодні" і "Дзеркало тижня" (Київ). Журналістами проведено опитування місцевих учасників акції (Тернопільська обл., Донецька обл., Закарпатська обл. тощо).

Багато місцевих видань опублікували статті про акцію, зокрема обласна екологічна газета "Наш край" (м. Донецьк), газета "Світогляд" (м. Ужгород), газета "Новий день" (м. Боярка, Київська область), газета "Голопристанський вісник" (м. Гола Пристань, Херсонська область).

 

Проведено акцію "Жива вода - 2004. Спільні дії"

Акція пройшла практично в усіх областях України (21 область). В акції взяли участь широкі кола населення - учні шкіл, студенти коледжів і вузів, представники обласних та районних адміністрацій, водогосподарських організацій, обласних структур екобезпеки, господарники, викладачі різних учбових закладів, представники преси, радіо, громадські організації (загалом понад 3 тис. осіб). Всього в акції взяли участь 65 організацій: 39 НУО, 8 середніх та 4 вищих навчальних заклади, 7 державних установ та організацій, 6 місцевих органів влади і редакція газети.

Конкретні дії були проведені на 120 малих річках, на 20 середніх та великих річках. В окремих випадках акція проходила на водосховищах, озерах, ставках. Можна назвати такі узагальнені результати акції:

  • впорядковано більш ніж 100 джерел;
  • розчищено від сміття значну площу берегів та русел багатьох річок (зокрема, у Чернівецькій області розчищено від сміття 2,5 км берегів річок, у Закарпатській – 7 км, у Кіровоградській – 5 га території, у Тернопільській – 5 га тощо), в ряді місць ліквідовані стихійні сміттєзвалища;
  • висаджено дерева і кущі (зокрема, у Канівському районі Черкаської області було посаджено 2,5 тис. кущів та дерев, 2 га дерев посаджено уздовж р. Самара в Дніпропетровській області, в Житомирській області уздовж р. Тетерів зроблено алейну посадку дерев довжиною 2,5 км);
  • організовано експедиції, рейди, обстеження майже в усіх областях, в них взяли участь школярі, студенти й дорослі, значну частину таких заходів було проведено спільно з представниками державних установ і недержавних організацій, преси;

В ході кампанії в усіх областях читалися лекції на природоохоронні теми, проводилися бесіди і дитячі екологічні конкурси.

У більшості областей проведено наради і круглі столи з питань збереження малих річок. В зустрічах взяли участь представники органів місцевої влади, природоохоронних структур, неурядових організацій, засобів масової інформації, а також науковці і господарники. Обговорювалися питання щодо охорони та відновлення малих річок, пропонувалися конкретні заходи.

В усіх областях в газетах друкувалися матеріали про проведення акції та її результати, розміщувалися публікації про стан річок та проблеми їх охорони. Наприклад, у Закарпатській області було 8 публікацій про акцію, в Дніпропетровській - 5, в Івано-Франківській - 5.

В 7 областях України були підготовлені передачі та виступи на радіо. Наприклад, у м. Горлівка була підготовлена та озвучена радіопередача про дії НУО в рамках акції на захист малих річок. В Закарпатській області одна радіопередача про акцію вийшла в обласній програмі "Екологічний щоденник "Карпати", інша прозвучала на Ужгородському міському радіо в програмі "Отчий поріг".

Після акції були підведені підсумки конкурсу на кращу участь в акції. Переможцями конкурсу стали:

  • Громадське дитяче об’єднання “Юнісфера”, м. Боярка Київської області (керівник –Ніна Семенова);
  • Туристично-краєзнавчий клуб “Азимут” Берестовецького навчально-виховного комплексу с. Берестовець Костопільського району Рівненської області (керівник – Раїса Таргоній-Коваль);
  • Дніпропетровський обласний еколого-натуралістичний центр дітей та молоді, м. Дніпропетровськ (керівник – Інна Майборода).

 

Видано і розповсюджено "Інформаційний бюлетень Української річкової мережі" і брошуру-звіт про результати проведення акції

В "Інформаційний бюлетень УРМ" увійшли загальний звіт про проведення акції, звіти регіональних координаторів, три найкращих звіти учасників акції, а також план проведення наступної акції "Жива вода". У брошурі-звіті "Жива вода - 2004. Спільні дії" представлені матеріали всіх організацій, що брали участь в акції. Бюлетень і звіт були розповсюджені серед учасників акції, членів Української річкової мережі, обласних управлінь Мінприроди та інших державних установ і громадських організацій.

Напрацьовані матеріали

Буклет "Жива вода – 2004. Спільні дії" (pdf файл, 237 Kb)
Звіт про роботу в ході акції Дитячої районної громадської організації “Зелений світ” Гвіздецької загальноосвітньої школи І-ІІІ ст. Коломийського району Івано-Франківської області
(pdf файл, 599 Kb)
 

Презентація проекту
(pdf файл, 132 Kb)
 
 

 
© 2005 Українська річкова мережа
Яндекс.Метрика Рейтинг@Mail.ru