Покращуємо стан біотопів очеретянки прудкої – припиняємо деградацію стану малих річок країни

Назва організації

Українське товариство охорони птахів

Керівник проекту


   Вже зовсім скоро на російському телеканалі СТС відбудеться довгоочікувана прем'єра осені, а саме - серіал Кухня 7 сезон онлайн. Пропонуємо вам дивитися всі серії безкоштовно в офіційних преєрах та високій якості 720p на сайті Kitchen-sezon.ru.+ | |

Полуда Анатолій Михайлович

Контактні дані керівника проекту

Адреса для листування:
а/с 33,
м. Київ, 01103
Тел.: (044) 2350112
E-mail: utop@iptelecom.net.ua

Мета

Cприяння створенню мережі об'єктів природно-заповідного фонду і планів управління територіями, які відіграють ключову роль у збереженні біотопів очеретянки прудкої та формування позитивного ставлення місцевого населення до природоохоронних дій в межах передбачених заходів.

Завдання

  • налагодження співпраці Держуправління Мінекоресурсів у Волинській області, регіональних відділень Українського товариства охорони птахів, органів місцевого самоврядування та місцевих жителів;
  • підготовка і подання пропозицій у вигляді наукового обґрунтування на створення мережі об'єктів природно-заповідного фонду (від орнітологічних заказників місцевого значення до заказників загальнодержавного значення, що будуть запропоновані до включення в національну екологічну мережу), які підтримують більшу частину національної популяції очеретянки;
  • підвищення рівня громадської обізнаності через видання та розповсюдження кольорового плакату про значення збереження біотопів очеретянки прудкої для збереження довкілля і проведення круглого столу з цього приводу.

Місце впровадження

Волинська область

Результати

Проведено моніторингові дослідження в місцях мешкання прудких очеретянок

Моніторингові дослідження проводилися у травні-червні 2004 р. у Волинській області в 5 ключових поселеннях прудкої очеретянки. Було встановлено, що чисельність української частини Прип'ятської популяції прудкої очеретянки у 2004 р. була найвищою (близько 2500 самців) за всі роки з початку моніторингу її поселень (з 1996 р.). Це пов'язано з оптимальним гідрологічним режимом в більшій частині її гніздових біотопів.

Оскільки два ключових поселення прудкої очеретянки розташовані поза межами природоохоронних територій, було запропоновано створити 2 загальнозоологічних заказники державного значення.

 

Підготовлено наукові обґрунтування на створення 2 заказників

Були підготовлені обґрунтування для включення до природно-заповідного фонду країни двох територій, де розташовані важливі місця гніздування прудких очеретянок. Це заплави річок Турія (заказник "Вижери", площа 300 га) та Стир (заказник "Боровичівський", площа 600 га).

Необхідно підкреслити, що створення природоохоронних територій у місцях існування прудких очеретянок не виключає (і навіть навпаки - передбачає) такі традиційні види природокористування в межах болотних угідь, як сінокосіння та випасання худоби. Категорично повинні бути заборонені будь-які види господарської діяльності, що призводять до порушення гідрологічного режиму цих територій.

 

Підготовлено проект створення системи регулювання гідрологічного режиму в ключовому поселенні прудкої очеретянки

Найбільше в Україні поселення прудких очеретянок (600-800 самців) знаходиться у межиріччі Прип'яті та Цирі між селами Ветли, Бірки та Цир у Любешівському районі Волинської області. Більша частина угруповання знаходиться на територіях трьох гідрологічних заказників місцевого значення. На території заказника "Бірківський" декілька десятків років тому було прорито два осушувальні канали. Вздовж цих каналів знаходяться великі площі сінокосів, які одночасно є місцями мешкання прудких очеретянок. Канали не мають водорегулюючих систем, що часто призводить до сильного осушення сінокосів (у червні 2003 і 2204 рр. рівень води був на 30-40 см нижче поверхні землі). Це призводить як до зниження урожаїв трав (які на 30-50% нижчі, ніж на вологих сінокосах), так і до того, що прудкі очеретянки залишають цей біотоп (оптимальний рівень води для цих птахів - 5-10 см вище рівня землі).

Для покращення продуктивності сінокосів та умов існування прудкої очеретянки були розроблені наукові рекомендації щодо системи регулювання водного режиму. Запропоновано будівництво 3-4 дамб-шлюзів на центральному каналі, які дозволять регулювати рівень води на сінокосах, а також поліпшення умов дренажного стоку з сіножатей, відділених від каналу насипом.

 

Налагоджено співробітництво з сільськими радами

Площі біотопів прудкої очеретянки (сінокосів) скорочується також внаслідок експансії на них кущів та очерету. Цю проблему можна вирішити, якщо поміняти систему розподілу сінокосів серед мешканців сіл Ветли, Бірки та Цир. Щороку сінокоси розподіляються по-новому (методом жеребкування). Якщо селянину припадає сінокіс, де спостерігається наступ кущів та очерету, він не зацікавлений в очистці цієї ділянки, оскільки наступного року цей сінокіс йому, скоріш за все, не дістанеться. Щоб зацікавити селянина у підтриманні гарного стану сінокосу, оптимальним варіантом було б закріпити сінокіс у постійне користування. В цьому випадку селяни будуть вимушені проводити очистку сінокосів. Для роз'яснення необхідності проведення саме таких заходів для збереження біотопів прудкої очеретянки було налагоджено співробітництво з трьома сільськими радами. У червні 2004 р. на сесії депутатів Бірківської сільської ради було прийнято рішення про постійне закріплення сінокосів за селянами і відповідно здійснено їх розподіл.

 

Видано і розповсюджено кольоровий буклет "Символ відкритих осокових боліт - прудка очеретянка"

Буклет присвячено охороні прудкої очеретянки. У ньому представлена стисла інформація про цього птаха, головні проблеми, що призводять до зникнення цього виду, опис біотопів, де цей вид гніздиться, а також заклик до збереження заплави Верхньої Прип'яті - що є порятунком української популяції прудкої очеретянки. Більшу частину накладу (200 примірників) розповсюджено в селах Ветли, Бірки та Цир, поблизу яких знаходиться найбільше в Україні поселення прудкої очеретянки.

 

Проведено круглий стіл у Державному управлінні Міністерства охорони навколишнього середовища у Волинській області

Круглий стіл було проведено 2 червня 2004 р. із залученням широкого кола фахівців. Розглядалися питання, пов'язані зі збереженням заплави Прип'яті та охороною прудкої очеретянки. Управління підтримало пропозиції Українського товариства охорони птахів щодо проведення робіт з регулювання водного режиму в заказнику "Бірківський" та закріпленню сінокісних ділянок на більш тривалий термін. Було направлено звернення до Бірківської сільської ради з проханням переглянути терміни закріплення сінокосів, на що було отримано інформацію від голови Бірківської сільської ради, що на сесії сільради було прийнято рішення про постійне закріплення сінокосів за селянами і що цей розподіл вже був здійснений.

 

Напрацьовані матеріали

Обґрунтування щодо створення загальнозоологічного заказника державного значення "Вижери" (pdf файл, 196 Kb)
Обґрунтування щодо створення загальнозоологічного заказника державного значення "Боровичівський"
(pdf файл, 234 Kb)
Буклет "Символ відкритих осокових боліт - прудка очеретянка"
(pdf файл, 387 Kb)
  

Презентація проекту (pdf файл, 773 Kb)

 

 

 
© 2005 Українська річкова мережа
Яндекс.Метрика Рейтинг@Mail.ru