Розробка комплексу заходів по збереженню
витоків річки Прип'ять

Назва організації

Ліга діячів заповідної справи України

Керівник проекту

Андрієнко-Малюк Тетяна Леонідівна

Контактні дані керівника проекту

Адреса для листування:
вул. Беретті, буд. 6 Б, кв. 74,
Рј. РљРёС—РІ, 02222
Тел.: (044) 2723220
E-mail: postmaster@ligazap.kiev.ua

Мета

Cтворення нового природно-заповідного об'єкту – гідрологічного заказника "Витоки Прип'яті", використання цієї діяльності в еколого-просвітніх цілях та з метою патріотичного виховання.

Завдання

  • проведення наукових польових досліджень Р· метою підготовки клопотання щодо створення гідрологічного заказника "Витоки РџСЂРёРї'яті";
  • виготовлення С– встановлення пам'ятного знаку "Витоки РџСЂРёРї'яті";
  • видання листівки "Збережемо витоки РџСЂРёРї'яті";
  • проведення мітингу, присвяченого встановленню пам'ятного знаку.

Місце впровадження

Волинська, Рівненська, Київська області

Результати

Проведено комплексні польові дослідження

Вивчення території витоків Прип'яті проводилися в Шацькому та Любомльському районах Волинської області. Було встановлено, що екологічний стан території верхів'їв Прип'яті є незадовільним, а господарське використання - нераціональним. Створення природно-заповідних територій можливе лише на окремих ділянках витоків. Було обстежено 4 ділянки з відносно збереженими природними комплексами і встановлено, що найбільш доцільним є створення гідрологічного заказника місцевого значення "Вербівський" в Любомльському районі. Запропоновано рекомендації щодо покращання гідробіологічного режиму витоків Прип'яті.

 

Підготовлено клопотання щодо створення гідрологічного заказника "Вербівський"

Територія проектованого заказника площею 192,5 га знаходиться в долинці одного з витоків р. Прип'ять. Ця територія зберегла природний та напівприродний рослинний покрив, характеризується типовою будовою заплави і наявністю різних типів рослинності. Тут наявні рідкісні та малопоширені види рослин і тварин. Безсумнівною є екологічна цінність заказника - його територія має включати найбільш збережену частину верхів'їв Прип'яті. В заказнику слід заборонити меліоративні роботи, видобуток корисних копалин, рубки лісу. Слід регламентувати випасання. Сінокосіння в лучній частині можна проводити.

Наукове обґрунтування щодо створення заказника було подано до Державного управління екоресурсів у Волинській області.

 

Видано і розповсюджено листівку "Збережемо витоки Прип'яті"

Листівку видано накладом 3000 примірників. В ній наведені мета та завдання проекту, дані про р. Прип'ять, підкреслені гідрологічна значущість і ландшафтна своєрідність території витоків Прип'яті, багатство біорізноманіття, необхідність охорони водних артерій. Листівку поширено серед місцевого населення.

 

Виготовлено і встановлено пам'ятний знак "Витоки річки Прип'ять"

Пам'ятний знак встановлено у Шацькому районі в урочищі Дубовець на території Шацького національного природного парку (це лівий витік верхів'їв Прип'яті). Також запропоновано маршрути екологічних стежок, що проходять повз пам'ятний знак.

Для виконання проекту додатково було залучено кошти Франкфуртського зоологічного товариства (Німеччина), яке в останні роки активно підтримує природоохоронні напрямки діяльності в Західному Поліссі, в тому числі і по збереженню біорізноманіття Верхньої Прип'яті. На кошти товариства була проведена експедиція у Любомльський район, під час якої вивчалась ділянка витоків Прип'яті поблизу с. Гороховище. Тут запропоновано створити гідрологічний заказник місцевого значення "Витоки Прип'яті" площею 69,3 га. Наукова характеристика заказника надана Державному управлінню екоресурсів у Волинській області. Крім того, на кошти Франкфуртського зоологічного товариства виготовлено і встановлено пам'ятний знак біля с. Гороховище.

 

Напрацьовані матеріали

Наукова характеристика проектованого Вербівського гідрологічного заказника місцевого значення у Любомльському районі Волинської області (pdf файл, 118 Kb)
Наукова характеристика проектованого гідрологічного заказника місцевого значення "Витоки Прип'яті" у Любомльському районі Волинської області
(pdf файл, 94 Kb)
Листівка "Збережемо витоки Прип'яті"
(pdf файл, 299 Kb)
Пам'ятний знак "Витоки річки Прип'ять"
(pdf файл, 662 Kb)

Презентація проекту (pdf файл, 865 Kb)

 

 

 
© 2005 Українська річкова мережа
Яндекс.Метрика Рейтинг@Mail.ru