Збережемо нашу річку

Назва організації

Громадське об'єднання "Лицарський клуб"
Фотоархів

Керівник проекту


   Вже зовсім скоро на російському телеканалі СТС відбудеться довгоочікувана прем'єра осені, а саме - серіал Кухня 7 сезон онлайн. Пропонуємо вам дивитися всі серії безкоштовно в офіційних преєрах та високій якості 720p на сайті Kitchen-sezon.ru.+ | |

Семенченко Олександр Григорович

Контактні дані керівника проекту

Адреса для листування:
вул. Дж. Говарда, буд. 98,
с. Степанівка,
м. Херсон, 73488
Тел.: (0552) 263322
E-mail: alkor@alkor.org.uk
www: http://dansan.public.kherson.ua

Мета

Cтворення умов для залучення широких кіл громадськості до відновлення річки шляхом підвищення рівня громадської обізнаності та відновлення природних територій.

Завдання

  • проведення еколого-краєзнавчої експедиції по руслу річки Вірьовчина в межах Херсонської області;
  • підготовка наукового обґрунтування на створення двох заповідних об’єктів місцевого значення в басейні р. Вірьовчина;
  • участь в організації та проведенні громадських слухань з проблем якості питної води в м. Херсон;
  • проведення двох природоохоронних акцій із залученням зацікавлених користувачів річки – місцевих жителів, дачників, власників великої рогатої худоби, відпочиваючих, рибалок, працівників сільськогосподарських та промислових підприємств, представників влади.

Місце впровадження

Миколаївська і Херсонська області

Результати

Проведено громадську оцінку стану р. Вірьовчина

Восени 2003 р. та взимку і навесні 2004 р. члени організації провели еколого-краєзнавчі експедиції долиною річки в межах Херсонської області. Проводилось візуальне обстеження і фотодокументування сьогоднішнього стану русла річки, виявлення точкових джерел забруднення річки, моніторинг антропогенного навантаження на річку, вивчення рельєфу, фотодокументування природних ландшафтів басейну річки, картографування фітоценозів, моніторинг фауни, збір зразків рослин для створення маточного розсадника рослин-аборигенів. Було встановлено, що стан річкової долини в межах м. Херсон є катастрофічним: відсутні прибережні захисні смуги та водоохоронні зони, береги річки зайняті житловою забудовою і господарськими будівлями, тваринницькими та промислово-виробничими комплексами, в річку надходять стоки з міських очисних споруд, на її березі розташовано міський полігон твердих побутових відходів, а там, де повинні бути прибережні захисні смуги, дуже часто зустрічаються купи сміття.

На основі зібраних під час експедиції матеріалів були підготовлені наукові обґрунтування для створення двох заповідних об'єктів - ландшафтного заказника місцевого значення "Вірьовчині плавні" та ландшафтної пам'ятки природи місцевого значення "Острівець".

 

Проведено інформаційні та природоохоронні заходи

З лютого 2003 р. організація входить в ініціативну групу з проблем низької якості питної води в м. Херсон. Спільно з робочими групами проекту "Толока" (http://www.toloka.kiev.ua), до складу яких входить більше 20 громадських організацій, було проведено 3 круглих столи: 20 листопада 2003 р. - "Стан водних об'єктів м. Херсон та причини погіршення якості питної води", 22 березня 2004 р. - "Річка Вірьовчина - краса та біль", 28 березня - обговорення спільних дій, спрямованих на позитивні зміни екологічного стану річки.

Восени 2003 р. закладено 2 га ландшафтного парку за рахунок водоохоронних зон річки та неугідь. 14 листопада 2003 р. після звернення до мера міста організація отримала через міський відділ екології 70 дерев, які були висаджені на території ландшафтної пам'ятки природи "Острівець".

25 листопада 2003 р. організація брала участь у тренінгу "Місцева влада і громада - механізм взаємодії", учасниками якого були депутати районних і сільських рад, представники громадських організацій. Організація підготувала звернення до депутатів районних рад з приводу критичного стану р. Вірьовчина та створення еталонної ділянки річки у Суворовському районі поблизу с. Степанівка. 26 березня 2004 р. Суворовська районна у м. Херсоні рада прийняла рішення № 128 "Про критичний екологічний стан р. Вірьовчина". За участю "Лицарського клубу" було підготовлено звернення до Херсонської обласної та міської рад з пропозицією розробити комплексну програму з екологічного оздоровлення р. Вірьовчина та вжити невідкладні заходи щодо виконання положень Водного кодексу України в частині створення водоохоронних зон і належного їх утримання із залученням громадських організацій.

Організація спільно з природничим відділом Херсонського краєзнавчого музею підготувала виставку "Річка Вірьовчина - краса та біль", відкриття якої було присвячено Міжнародному дню води (22 березня 2004 р.). На виставці експонуються гербарії, фотографії, карти, буклети, плакати, які відображають сучасний стан річки та роботу громадських організацій щодо його покращення. Виставка сприяє зростанню екологічної поінформованості населення Херсона та області про сучасний стан р. Вірьовчина. Виставка мала широкий резонанс в місті і області. Вона є основою при проведенні екологічного місячника в школах, ліцеях та інших навчальних закладах міста.

У травні 2004 р. члени організації зустрілися з педагогічним колективом Степанівської школи. Було прийнято спільне рішення про створення у школі "Клубу любителів річки", проведення спільних природоохоронних акцій на річці і координацію зусиль, направлених на оздоровлення річки.

 

Проведено громадські слухання

23 червня 2004 р. в селищі Степанівка, що входить до Суворовського району м. Херсон, було проведено громадські слухання щодо екологічного стану р. Вірьовчина. На слуханнях були присутні представники органів місцевого самоврядування, вчителі Степанівської загальноосвітньої школи № 17, представники громадських організацій і ЗМІ, жителі Степанівки. Учасники слухань були проінформовані про результати роботи по проекту "Збережемо нашу річку" та перспективи подальшого вирішення екологічних проблем р. Вірьовчина. Були прийняті наступні рішення:

1. Направити екологічні запити до Херсонської міжрайонної природоохоронної прокуратури, Державного управління екології та природних ресурсів в Херсонській області, Держжитлокомунгоспу, обласної та міської санітарно-епідеміологічних станцій щодо оцінки екологічного стану річки. В подальшому координувати роботу громадських організацій, органів місцевого самоврядування, закладів освіти та окремих громадян при проведенні спільних заходів по захисту р. Вірьовчина.

(Важливо, що результатом направлення запитів стало рішення № 29 (від 27серпня 2004 р.) постійної комісії з питань екології та охорони навколишнього середовища Херсонської обласної ради про створення Координаційної Ради із залученням фахівців галузевих управлінь, депутатів обласної, міської та районних у місті рад, а також представників громадськості для розробки комплексної програми щодо оздоровлення водоохоронної зони р. Вірьовчина).

2. Створити в Степанівській загальній освітній школі №17 дитячий "Клуб любителів річки" (присутні були повністю згодні зі словами директора школи про те, що вкрай важливо виховувати у дітей екологічну свідомість та цілісне сприйняття довкілля).

3. Розпочати роботу з розробки партнерського проекту громадських організацій щодо створення об'єктів природно-заповідного фонду місцевого значення - заповідного урочища "Вірьовчина балка" (на що було отримано дозвіл Державного управління екології та природних ресурсів в Херсонській області) та ландшафтної пам'ятки природи "Острівець".

Громадські слухання стали першим кроком у залученні широкого загалу населення до вирішення екологічних проблем річки. Завдяки цьому громадськість може усвідомити, що від стану малої річки залежить її повсякденне життя, діяльність і здоров'я.

 

Напрацьовані матеріали

Наукове обґрунтування необхідності створення (оголошення) ландшафтного заказника місцевого значення "Вірьовчині плавні" в місті Херсон (pdf файл, 133 Kb)
Наукове обґрунтування необхідності створення (оголошення) ландшафтної пам’ятки природи місцевого значення "Острівець" в місті Херсон
(pdf файл, 138 Kb)
Нарис "Майже документальна трагедія"
(pdf файл, 81 Kb)
 

Презентація проекту (pdf файл, 245 Kb)

 

 

 
Фільм-репортаж "Річка Вірьовчина" (див. диск 4)
 

 

 
© 2005 Українська річкова мережа
Яндекс.Метрика Рейтинг@Mail.ru